PODZIELSIEOPINIA.ORG

NASZE KAMPANIE

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi ankietami oraz ich wynikami

 • Dmowski zostaje?

  Środowiska feministyczne postulowały w 2021 roku zmianę nazwy Ronda im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Petycja w tej sprawie została przegłosowana przez stołeczną radę miejską, jednak decyzja w tej sprawie pozostaje w zawieszeniu. Wielu Polaków sprzeciwia się działaniom mającym na celu dyskredytację jednego z ojców polskiej niepodległości, na co wskazują wyniki ankiety.

  Czy wiedzą Państwo, że 9 grudnia na sesji Rady Warszawy została przegłosowana uchwała o przyjęciu petycji w sprawie zmiany nazwy Ronda im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet?

  Tak

  92%

  Nie

  8%

  Czy zgadzają się Państwo z tą decyzją?

  Tak

  51%

  Nie

  49%

  Czy wiedzą Państwo, że decyzja ta nie jest ostateczna i mogą jeszcze Państwo wpłynąć na decyzję Radnych i Prezydenta Warszawy, aby pozostawić obecną nazwę ronda?

  Tak

  81%

  Nie

  19%
 • Kara za obrazę munduru

  Cała Polska uważnie śledziła próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez nielegalnych imigrantów w 2021 roku. Pomimo ogólnonarodowej zgody wokół ochrony polskich granic, znalazły się osoby, które atakowały polskie służby i obrażały mundur żołnierski. Zapytaliśmy respondentów, czy takie zachowania powinny spotkać się z surową karą.

  Czy wiedzą Państwo, że aktorka, Barbara Kurdej-Szatan w wulgarnym wpisie w mediach społecznościowych nazwała Straż Graniczną, broniącą Polski przed agresją hybrydową na wschodniej granicy: „mordercami”, „maszynami bez serca bez mózgu”, „maszynami ślepo wykonującymi rozkazy”?

  Tak

  98%

  Nie

  2%

  Czy wiedzą Państwo, że inne atakujące funkcjonariuszy Straży Granicznej wypowiedzi kierowali między innymi Piotr Zelt umieszczając na swoim koncie wpis: „Pani „rzecznik” SG, twarz bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS” czy Jakub Medek „Wyglądają jak bandyci, zachowują się jak bandyci a to Straż Graniczna”?

  Tak

  92%

  Nie

  8%

  Czy uważają państwo, że osoby pomawiające Wojsko Polski oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

  Tak

  96%

  Nie

  4%
 • „Warszawianka Roku 2021”

  Plebiscyt na Warszawiankę roku 2021 wywołał spore poruszenie w opinii publicznej, zwłaszcza ze względu na upolitycznienie konkursu. Wszystkie panie, które zostały wytypowane do konkursu popierały tzw. strajk kobiet, a wśród nominowanych znalazły się znane z agresywnych zachowań aktywistki, m.in. Marta Lempart czy Katarzyna Augustynek (ps. Babcia Kasia). Sprawdziliśmy, co Polacy wiedzą na temat tego plebiscytu.

  Czy wiedzą Państwo, że 9.11.2021 r. ogłoszone zostały wyniki plebiscytu „Warszawianka Roku 2021” zorganizowanego z inicjatywy/przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i zwyciężczynią została pani Wanda Trawczyk-Stawska?

  Tak

  83%

  Nie

  17%

  Czy wiedzą Państwo, że wśród osób nominowanych do tytułu „Warszawianki Roku 2021” znalazły się Marta Lempart i tzw. Babcia Kasia znane z agresywnego zachowania oraz wulgarnego języka w debacie publicznej, zabrakło natomiast kobiet, które nie popierają poglądów proaborcyjnych i deklarują swoje poparcie dla ochrony życia?

  Tak

  77%

  Nie

  23%

  Czy uważacie Państwo, że panią Wandę Traczyk-Stawską dyskwalifikuje jako kandydatkę do tego tytułu jej pro-aborcyjna postawa, pomimo jej pięknych kart w obronie Ojczyzny w przeszłości?

  Tak

  25%

  Nie

  75%
 • Nowa rezolucja Parlamentu Europejskiego!

  Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej wiele się zmieniło w polskim porządku prawnym. Wspólnota oraz jej organy posiadają wiele kompetencji, które mogą wpływać na wewnętrzne prawodawstwo państw członkowskich. Parlament Europejski stara się rozszerzyć swoje kompetencje poprzez przyjmowanie różnego rodzaju rezolucji. Jedna z nich miała na celu wymusić na Polsce prawne uznanie małżeństw jednopłciowych, związków partnerskich tej samej płci oraz zmianę korekty płci w dokumentach. Spytaliśmy Polaków czy wiedzą o planowanych działaniach

  Czy wiesz, że 14 września 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję stwierdzającą, że Unia Europejska powinna narzucić wszystkim państwom członkowskim uznawanie „małżeństw” homoseksualnych oraz zakazać państwom członkowskim powoływania się na sprzeczność prawnego uprzywilejowania takich związków z Konstytucją, moralnością lub porządkiem publicznym?

  Tak

  91%

  Nie

  9%

  Czy wiesz, że Unia Europejska wielokrotnie, w tym przed ratyfikacją przez Polskę Traktatu akcesyjnego (2003) oraz przed ratyfikacją przez Polskę Traktatu lizbońskiego (2007) gwarantowała, że prawo małżeńskie i rodzinne będzie regulowane wyłącznie ustawami krajowymi, oraz respektowała deklaracje, zgodnie z którymi traktaty unijne pozostawiają Polsce swobodę „regulowania kwestii o znaczeniu moralnym” oraz chronią „prawo państw członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej i prawa rodzinnego”, a Sejm RP potwierdził tę zasadę uchwałami z 2003, w 2008 oraz 2011 roku?

  Tak

  54%

  Nie

  46%

  Czy uważasz, że mimo obowiązujących norm prawa unijnego i składanych wielokrotnie gwarancji Unia Europejska powinna wymusić na krajach członkowskich uznanie tzw. „homomałżeństw”?

  Tak

  89%

  Nie

  11%
 • SUROGACJA – TAK CZY NIE?

  Rynek usług tzw. surogacji rozrasta się coraz szybciej, pomimo że jest ona nielegalna w większości krajów świata. Odpowiada za to gwałtownie rosnąca skala problemów związanych z płodnością w krajach rozwiniętych, a cierpią na tym żyjące w skrajnej biedzie kobiety zwłaszcza z krajów Trzeciego Świata. Zapytaliśmy Polaków, czy wiedzą czym jest surogacja i jakie są jej konsekwencje. Poniżej można zapoznać się z wynikami ankiety:

  Czy wiedzą Państwo, że surogacja, polegająca na odpłatnym donoszeniu ciąży i sprzedaży dziecka osobom trzecim, nie jest uregulowana prawnie, zarówno na gruncie polskim, jak i międzynarodowym?

  Tak

  51%

  Nie

  49%

  Czy wiedzą Państwo, że każdego roku w krajach rozwiniętych odbywają się targi dla par homoseksualnych, podczas których homoseksualiści mogą zamówić dziecko pochodzące z surogacji i wybrać jego płeć, rasę czy kolor włosów oraz szacuje się, że w samych Indiach 25.000 kobiet rocznie rodzi dzieci z przeznaczeniem na sprzedaż?

  Tak

  51%

  Nie

  49%

  Czy uważasz, że surogacja powinna zostać zakazana?

  Tak

  88%

  Nie

  12%
 • Tokarczuk Honorowym Obywatelem?

  Radni miasta Kraków zdecydowali, że polskiej pisarce Oldze Tokarczuk zostanie nadany Tytuł Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Spotkało się to z negatywnym odbiorem części społeczeństwa, które upatruje w jej wypowiedziach przekazu ojkofobicznego, dyskredytującego Polskę. Oto co sądzili na ten temat respondenci:

  Czy wiedzieli Państwo, że Oldze Tokarczuk został nadany tytuł Honorowego Obywatela Krakowa?

  Tak

  28%

  Nie

  72%

  Czy wiedzieli Państwo, że Olga Tokarczuk mówiła: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego (…) Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”? Natomiast po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. twierdziła: „To kolejna odsłona wojny prowadzonej od wieków przez patriarchat przeciwko kobietom, tym razem pod pretekstem ochrony życia.”?

  Tak

  73%

  Nie

  27%

  Czy Olga Tokarczuk zasługuje na to, aby być Honorową Obywatelką polskich miast?

  Tak

  27%

  Nie

  73%