PODZIELSIEOPINIA.ORG

NASZE KAMPANIE

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi poprzednimi ankietami oraz ich wynikami

  • Dmowski zostaje?

    Środowiska feministyczne postulowały w 2021 roku zmianę nazwy Ronda im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Petycja w tej sprawie została przegłosowana przez stołeczną radę miejską, jednak decyzja w tej sprawie pozostaje w zawieszeniu. Wielu Polaków sprzeciwia się działaniom mającym na celu dyskredytację jednego z ojców polskiej niepodległości, na co wskazują wyniki ankiety.

    Czy wiedzą Państwo, że 9 grudnia na sesji Rady Warszawy została przegłosowana uchwała o przyjęciu petycji w sprawie zmiany nazwy Ronda im. Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet?

    Tak

    92%

    Nie

    8%

    Czy zgadzają się Państwo z tą decyzją?

    Tak

    51%

    Nie

    49%

    Czy wiedzą Państwo, że decyzja ta nie jest ostateczna i mogą jeszcze Państwo wpłynąć na decyzję Radnych i Prezydenta Warszawy, aby pozostawić obecną nazwę ronda?

    Tak

    81%

    Nie

    19%
  • Kara za obrazę munduru

    Cała Polska uważnie śledziła próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez nielegalnych imigrantów w 2021 roku. Pomimo ogólnonarodowej zgody wokół ochrony polskich granic, znalazły się osoby, które atakowały polskie służby i obrażały mundur żołnierski. Zapytaliśmy respondentów, czy takie zachowania powinny spotkać się z surową karą.

    Czy wiedzą Państwo, że aktorka, Barbara Kurdej-Szatan w wulgarnym wpisie w mediach społecznościowych nazwała Straż Graniczną, broniącą Polski przed agresją hybrydową na wschodniej granicy: „mordercami”, „maszynami bez serca bez mózgu”, „maszynami ślepo wykonującymi rozkazy”?

    Tak

    98%

    Nie

    2%

    Czy wiedzą Państwo, że inne atakujące funkcjonariuszy Straży Granicznej wypowiedzi kierowali między innymi Piotr Zelt umieszczając na swoim koncie wpis: „Pani „rzecznik” SG, twarz bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS” czy Jakub Medek „Wyglądają jak bandyci, zachowują się jak bandyci a to Straż Graniczna”?

    Tak

    92%

    Nie

    8%

    Czy uważają państwo, że osoby pomawiające Wojsko Polski oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

    Tak

    96%

    Nie

    4%
  • „Warszawianka Roku 2021”

    Plebiscyt na Warszawiankę roku 2021 wywołał spore poruszenie w opinii publicznej, zwłaszcza ze względu na upolitycznienie konkursu. Wszystkie panie, które zostały wytypowane do konkursu popierały tzw. strajk kobiet, a wśród nominowanych znalazły się znane z agresywnych zachowań aktywistki, m.in. Marta Lempart czy Katarzyna Augustynek (ps. Babcia Kasia). Sprawdziliśmy, co Polacy wiedzą na temat tego plebiscytu.

    Czy wiedzą Państwo, że 9.11.2021 r. ogłoszone zostały wyniki plebiscytu „Warszawianka Roku 2021” zorganizowanego z inicjatywy/przez Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i zwyciężczynią została pani Wanda Trawczyk-Stawska?

    Tak

    83%

    Nie

    17%

    Czy wiedzą Państwo, że wśród osób nominowanych do tytułu „Warszawianki Roku 2021” znalazły się Marta Lempart i tzw. Babcia Kasia znane z agresywnego zachowania oraz wulgarnego języka w debacie publicznej, zabrakło natomiast kobiet, które nie popierają poglądów proaborcyjnych i deklarują swoje poparcie dla ochrony życia?

    Tak

    77%

    Nie

    23%

    Czy uważacie Państwo, że panią Wandę Traczyk-Stawską dyskwalifikuje jako kandydatkę do tego tytułu jej pro-aborcyjna postawa, pomimo jej pięknych kart w obronie Ojczyzny w przeszłości?

    Tak

    25%

    Nie

    75%
  • Nowa rezolucja Parlamentu Europejskiego!

    Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej wiele się zmieniło w polskim porządku prawnym. Wspólnota oraz jej organy posiadają wiele kompetencji, które mogą wpływać na wewnętrzne prawodawstwo państw członkowskich. Parlament Europejski stara się rozszerzyć swoje kompetencje poprzez przyjmowanie różnego rodzaju rezolucji. Jedna z nich miała na celu wymusić na Polsce prawne uznanie małżeństw jednopłciowych, związków partnerskich tej samej płci oraz zmianę korekty płci w dokumentach. Spytaliśmy Polaków czy wiedzą o planowanych działaniach

    Czy wiesz, że 14 września 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję stwierdzającą, że Unia Europejska powinna narzucić wszystkim państwom członkowskim uznawanie „małżeństw” homoseksualnych oraz zakazać państwom członkowskim powoływania się na sprzeczność prawnego uprzywilejowania takich związków z Konstytucją, moralnością lub porządkiem publicznym?

    Tak

    91%

    Nie

    9%

    Czy wiesz, że Unia Europejska wielokrotnie, w tym przed ratyfikacją przez Polskę Traktatu akcesyjnego (2003) oraz przed ratyfikacją przez Polskę Traktatu lizbońskiego (2007) gwarantowała, że prawo małżeńskie i rodzinne będzie regulowane wyłącznie ustawami krajowymi, oraz respektowała deklaracje, zgodnie z którymi traktaty unijne pozostawiają Polsce swobodę „regulowania kwestii o znaczeniu moralnym” oraz chronią „prawo państw członkowskich do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej i prawa rodzinnego”, a Sejm RP potwierdził tę zasadę uchwałami z 2003, w 2008 oraz 2011 roku?

    Tak

    54%

    Nie

    46%

    Czy uważasz, że mimo obowiązujących norm prawa unijnego i składanych wielokrotnie gwarancji Unia Europejska powinna wymusić na krajach członkowskich uznanie tzw. „homomałżeństw”?

    Tak

    89%

    Nie

    11%
  • SUROGACJA – TAK CZY NIE?

    Rynek usług tzw. surogacji rozrasta się coraz szybciej, pomimo że jest ona nielegalna w większości krajów świata. Odpowiada za to gwałtownie rosnąca skala problemów związanych z płodnością w krajach rozwiniętych, a cierpią na tym żyjące w skrajnej biedzie kobiety zwłaszcza z krajów Trzeciego Świata. Zapytaliśmy Polaków, czy wiedzą czym jest surogacja i jakie są jej konsekwencje. Poniżej można zapoznać się z wynikami ankiety:

    Czy wiedzą Państwo, że surogacja, polegająca na odpłatnym donoszeniu ciąży i sprzedaży dziecka osobom trzecim, nie jest uregulowana prawnie, zarówno na gruncie polskim, jak i międzynarodowym?

    Tak

    51%

    Nie

    49%

    Czy wiedzą Państwo, że każdego roku w krajach rozwiniętych odbywają się targi dla par homoseksualnych, podczas których homoseksualiści mogą zamówić dziecko pochodzące z surogacji i wybrać jego płeć, rasę czy kolor włosów oraz szacuje się, że w samych Indiach 25.000 kobiet rocznie rodzi dzieci z przeznaczeniem na sprzedaż?

    Tak

    51%

    Nie

    49%

    Czy uważasz, że surogacja powinna zostać zakazana?

    Tak

    88%

    Nie

    12%
  • Tokarczuk Honorowym Obywatelem?

    Radni miasta Kraków zdecydowali, że polskiej pisarce Oldze Tokarczuk zostanie nadany Tytuł Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Spotkało się to z negatywnym odbiorem części społeczeństwa, które upatruje w jej wypowiedziach przekazu ojkofobicznego, dyskredytującego Polskę. Oto co sądzili na ten temat respondenci:

    Czy wiedzieli Państwo, że Oldze Tokarczuk został nadany tytuł Honorowego Obywatela Krakowa?

    Tak

    28%

    Nie

    72%

    Czy wiedzieli Państwo, że Olga Tokarczuk mówiła: „Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego (…) Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”? Natomiast po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. twierdziła: „To kolejna odsłona wojny prowadzonej od wieków przez patriarchat przeciwko kobietom, tym razem pod pretekstem ochrony życia.”?

    Tak

    73%

    Nie

    27%

    Czy Olga Tokarczuk zasługuje na to, aby być Honorową Obywatelką polskich miast?

    Tak

    27%

    Nie

    73%